“Блаженні новомученики УГКЦ”: Теодор Ромжа

img671Священномученик Теодор Ромжа (1911-1947)

НЕЗНИЩЕННА ДУША КАРПАТ

Народився 14 квітня 1911 р. у с. Великий Бичків на Закарпатті в сім’ї залізничника. Богословські студії закінчив у Папському Григоріанському університеті в Римі. У1938 р. став парохом у гірських селах Березів та Нижній Бистрий в околицях Хуста. З осені 1939 р. викладав філософію і був духівником Ужгородської духовної семінарії. Невдовзі після того, як на Закарпаття прийшли радянські війська, 24 вересня 1944 р. відбулася його єпископська хіротонія. Оскільки Владика Теодор рішуче відмовився співпрацювати з владою у ліквідації Греко-Католицької Церкви і відстоював єдність із Римським Апостольським Престолом, державні органи прийняли рішення про його знищення.

27 жовтня 1947 р. військовий автомобіль наїхав на кінний екіпаж владики. Коли солдати побачили, що єпископ не загинув в аварії, вони до непритомности побили його і супутників. 1 листопада того ж року кир Теодора, який став видужувати, отруїли у мукачівській лікарні працівники держбезпеки.

Загинув як мученик за віру.

Проповідь о. Юрія Саквука про Блаженного Священномученика Теодора Ромжу на загальноуніверситетській Літургії в УКУ, 29 січня 2014 р.

«Блаженний Теодор (Ромжа) мріяв стати місіонером у Росії, проте виконував це служіння на українській землі», – о. Василь Рудейко

Владика Теодор свого часу мріяв стати місіонером в Росії. Він став місіонером, але для свого народу. Цікаво, що наказ про його вбивство особисто віддав Сталін.Отець Василь Рудейко, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, священик храму Священномученика Климентія Шептицького у Львові, розповідає про життя і смерть блаженного священомученика Теодора (Ромжі). Детальніше тут.

Теодор Ромжа: єпископ-мученик

Він був владикою лише три роки – з 1944-го по 1947-й. Коли одягав єпископські ризи, був практично незнаний загалу. Через три роки вказівку на його вбивство особисто віддавав тиран однієї з наймогутніших імперій – Сталін. За три роки єпископства Теодор Ромжа залишив по собі яскравий слід – Папа Іван Павло ІІ оголосив його блаженним. Він був «як той ясний метеор, що яскраво заблищав на небосхилі, а відтак раптом згас», – скаже про нього інший єпископ-мученик Павло Гойдич, який був засуджений на пожиттєве ув’язнення. І донині Теодор Ромжа оповитий німбом таємничості, попри те, що книжки про нього вийшли англійською, італійською, угорською та українською мовами… Детальніше тут.