У Львові вшанували пам’ять священика, скрипаля і педагога Артемія Цегельського (1914-1985)

slide0011-1Академія до 100-ліття від дня народження отця Артемія Цегельського відбулася 24 квітня 2014 р. в Музеї історії релігії у Львові. Спогадами ділилися рідні, друзі, священики, ті, хто особисто знав Ісповідника віри, але також і ті, хто знав про нього з інтерв’ю, розповідей чи свідчень інших. На святкуванні прозвучали у виконанні хору “Осанна” церковні наспіви зі збірки о. Артемія, а також його улюблені скрипкові твори, виконані сином ювіляра Петром Цегельським.

На завершення святкової академії владика Венедикт підсумував:

IMG_5005

«Не всім доля дала зустрітися з Господом, лише ученикам, апостолам, і мені доля не дала зустрітися з отцем Артемієм, але це не страшно, бо я зміг сьогодні з ним зустрітися. Почувши ваші свідчення, ваші слова, і це найбільше, що було важливим для апостолів, коли вони зустріли Христа, то що робили? – Оповідали іншим. Нині важливо оповідати, свідчити, бути свідком. І дивлячись у постать отця Артемія, яким він був? – Свідком. Де б він не був…, він був свідком. І що ми маємо робити? – Свідчити. Отець Артемій зробив, що міг, не багато, не мало. Може так скажу, сьогоднішня наша конференція не потрібна йому. Чому не потрібна? – Бо він, що міг, зробив. Вона потрібна нам, щоб ми це робили. Святі і герої не потребують, щоб їх лише розхваляли, але щоб ми ставали подібні до них. Щоб ми себе питали, чому я так не роблю, чому я не свідчу, чому я так не живу. Сьогодні ми бачили героя, який був свідком віри, тому і нам треба боронити віру».

Захід організували: Фонд Св. Володимира, Інститут Історії Церкви УКУ, Музей історії релігії, родина.

Фотогалерея (фото – Валентина Євтушок, Лідія Губич)

Також про 22 травня 2014 р. у стінах конференц залу Львівської духовної семінарії для семінаристів провели вечір пам’яті священика-ісповідника віри – о. Артемія Цегельського в рамках святкувань 100-річчя з дня народження отця. Детальніше

Довідка: 

Отець Артемій Цегельський народився 20 квітня 1914 р.

Галицький церковний і громадський діяч, греко-католицький священик. 21932 року закінчив «головну» гімназію у Львові, а 1938 року — одночасно Духовну академію і Вищий музичний інститут імені Миколи Лисенка. Ще під час богословського навчання Артемій Цегельський організував і провадив симфонічний оркестр Духовної академії.

У 1939-1941 роках — артист оркестру Львівського театру опери та балету.

Після того, як 1941 року у Львові його хіротонізував митрополит Андрей Шептицький, він розпочав пастирську діяльність при парафії у Стрию, паралельно викладаючи теорію музики і гру на скрипці у Стрийському філіалі Вищого музичного інституту імені М. Лисенка.

Восени 1944 р. о. ректор Йосиф Сліпий запропонував о. Артемієві посаду викладача церковної музики в Духовній академії у Львові.Тоді йому було надано парафію на Замарстинові, в каплиці св. Йосафата. Крім того, священик працював у симфонічному оркестрі Львівського оперного театру.

У 1946 році на псевдособорі у Львові відмовився перейти під крило Московського православ’я, його вислали до Сибіру разом із родиною. Сім років він провів на засланні у Воркуті, Омську та Томську.

Реабілітований 1956 року, о. Артемій повернувся до Львова, де працював у симфонічному оркестрі оперного театру й учителем гри на скрипці в середній школі. Однак ніколи не переривав священичої діяльності.

Помер о. Артемій Цегельський 1985 року.