Релігійне Товариство українців католиків «Свята Софія» в США відзначило ювілей 40-ліття діяльности.

В неділю, 4 травня 2014 року, Релігійне Товариство українців католиків «Свята Софія» в США (ТСС А) відзначило ювілей 40-ліття своєї діяльности. Засноване 21 квітня 1974 року Патріярхом Йосифом Сліпим, ТСС А сьогодні продовжує свою діяльність в дусі заповіту свого засновника, підтримуючи його матеріяльні, духовні та наукові надбання як на поселеннях, так і в Україні. Віддаючи шану великому Ісповідникові Віри, Товариство провело круглий стіл «Патріярх Йосиф Сліпий очима молодих науковців». Подію, яка відбулась в Домі Товариства в Елкинс Парк, ПА, відкрив Голова осередку праці НТШ у Філадельфії, довголітній секретар ТСС А д-р Олександер Лужницький, який зачитав привіти, що надійшли на адресу учасників семінару від Глави УГКЦ Патріярха Святослава (Шевчука), Блаженнішого Любомира Кардинала Гузара та Генерального Консуля України в Ню Йорку Ігоря Сибіги. Сесію вела Куратор Центру студій спадщини Патріярха Йосифа Сліпого при ТСС А, Екзекутивний директор Товариства д-р Ірина Іванкович.

May4-conference

Учасники круглого столу (ліворуч): о. Марко Ярослав Семеген, Світлана Гуркіна, Юрій Дідула, Ірина Іванкович, Олександер Лужницький

Головним доповідачем круглого столу став випускник програми Центрально- та Східноевропейських студій ЛаСаль Університету мґр Юрій Дідула. Після закінчення Українського Католицького Університету у Львові, він отримав від ТСС А стипендію на навчання в США і сьогодні, здобувши ступінь маґістра, працює в Европейському Департаменті Національного Фонду Демократії у Вашінґтоні, округ Колюмбія. Свою магістерську працю Ю. Дідула присвятив дослідженню історії ТСС А і вислідами цих студій він поділився з учасниками круглого столу, виголосивши доповідь «Товариство “Свята Софія” США: 40 років служіння в дусі ідей Патріяха Йосифа Сліпого”. Як зазначив доповідач, звільнення Йосифа Сліпого із заслання та початок реорганізаційної діяльности у сфері життя УГКЦ увінчалися створенням численних церковних та наукових інституцій в Римі. Невтомна праця Патріярха Йосифа та її численні плоди закономірно потребували фінансової бази. В контексті тогочасного становища Церкви в Україні та закордоном, «Свята Софія» загалом та в Америці зокрема стала інструментом забезпечення майбутности інституцій та рухів, закладених Патріярхом. Товариство брало активну участь у просвітницькій діяльності серед української громади в Філядельфії й околицях, та залучало її до свого основного проєкту – росту Постійного Патріяршого Фонду. Саме цей аспект діяльности Товариства є пріоритетним і визначає його суть, адже ж першочерговою метою створення «Святої Софії» було леґальне та матеріяльне забезпечення Патіярших інституцій в Римі. Цей момент чітко виявляє успішність далекоглядних ідей та праці Йосифа Сліпого, оскільки сьогодні важко уявити існування українського центру в Римі без підтримки американської «Святої Софії». Окрім фінансової, науково-педагогічної та суспільно-політичної праці, ТСС А займалося пропагандою українських питань на міжнародному рівні, адже зважаючи на тогочасний розклад сил на світовій політичні арені та реалії суспільно-політичного і релігійного життя в  Україні, Товариство було змушене лобіювати не лише за справу надання УГКЦ статусу Патріярхії, але й вести активну дипломатичну та пропагандистську діяльність серед світової спільноти на захист дисидентів, інтелектуалів та релігійних діячів, що були  жорстоко переслідувані в Радянському Союзі. 

Вичерпну доповідь “Патріярх Йосиф Сліпий та УКУ: погляд з XXI ст.” представила Директор Інституту Історії Церкви УКУ д-р Світлана Гуркіна. Патріярх Йосиф Сліпий був визначним богословом і дуже високо цінував науку. Заснований ним у Римі УКУ став продовжувачем Львівської Богословської Академії і втіленням мрій багатьох про Український Університет. Доповідач розглянула в порівняльному ключі питання про пріоритети й ідеї Патріярха Йосифа стосовно української вищої освіти та втілення їх у наш час в стінах УКУ у Львові. Як зазначила Предсідник сесії  Ірина Іванкович, УКУ є тією ланкою, яка об’єднює Схід і Захід України, є кузнею національної свідомости, адже студенти цього вишу були одними із перших учасників Евромайдану, де відстоювали ідею вільної, незалежної держави. Бурхливі події в Україні не залишили байдужими нікого: українці в усіх куточках світу бачно відстежують ситуацію на рідних землях, надають фінансову та матеріяльну підтримку потерпілим, приймають на лікування постраждалих в результаті збройних сутичок на Майдані. Одним із таких молодих вояків, який ціною власного здоров’я виборював волю своєї землі, є львів’янин Роман Дзевінський. Замаскована під пакет ліків вибухівка відірвала юнакові праву руку та нанесла інші тілесні пошкодження. Сьогодні, завдяки Українській Федерації Америки, Роман проходить лікування в Америці, а його участь у форумі конференції присутні нагородили оплесками. Як зазначила предсідник, перебування Романа в Домі Товариства «Свята Софія» є видимим знаком невидимої присутности іншого відданого Сина України Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого, який рівнож залишився вірним своїй землі та народові, не зважаючи на тілесні тортури, знущання та переслідування.

Викладач літургіки Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Йосифа Сліпого о. Марко Ярослав Семеген проаналізував особу Патріярха як «Будівничого українського осердя в Римі», зосередивши увагу на інституціях духовного спрямування, існування яких українці у Вічному Місті завдячують особі Блаженнішого Йосифа, а саме: Соборі Святої Софії, парафії свв. Сергія і Вахка з патріяршим двором на Мадонні дей Монті, монастирі оо. Студитів на Студіоні та – у підсумку – Товаристві «Свята Софія» – кустодієві цих патріярших дібр та надбань. Представивши коротко історію спорудження Собору Святої Софії в Римі, доповідач ґрунтовно представив духовно-національний вимір храму, що його Патріярх у своєму «Заповіті» назвав «знаком відродження й побудови нових храмів на Рідній Землі і заохотою до зведення храмів Божих в місцях вашого перебування […] святим місцем молитви й літургійної Жертви за померлих, живих і ненароджених». Іншим духовним осередком українства в Римі, який тісно пов’язаний з особою Патріярха Йосифа і завдячує йому своє сьогочасне існування на лоні УГКЦ, є без сумніву церква свв. Сергія і Вакха та Жировицької Божої Матері, історія якої сягає перших декад XVII століття. Саме завдяки зусиллям Блаженнішого храм, що кілька десятиліть перебував в руках чужинців, було не тільки привернено на власність українській громаді в Римі, але й розбудовано Митрополичим двором, створено музей, завдяки чому цей осередок став для Патріярха «милим подихом рідної землі». Закуплений Його Блаженством монастир оо. Студитів «Студіон» біля Риму, у якому Патріярх висвятив таємно трьох єпископів УГКЦ: Любомира Гузара, Степана Чміля та Івана Хому – був осередком науки, мистецтва, ремесла й рільництва, як це передбачав Устав св. Теодора Студита. Ці надбання закономірно вимагали стабільної підтримки з боку меценатів, організацій, та й усього українського загалу. З цією метою Патріярх покликав до життя Релігійне Товариство для католиків українців з осідком в Римі під назвою «Свята Софія», яке сьогодні продовжує свою діяльність в Італії, США з його Представництвом в Україні, Бельгії та Англії. Підсумовуючи, доповідач зазначив, що в Римі Блаженніший створив острівець України, який і сьогодні «собирає в розсіянні» сущих українців.

May4-4

Урочисте відкриття музейної кімнати проводять Леонід Рудницький (ліворуч) та о. Марко Семеген (праворуч)

Увечері, в Центрі Духовности сс. Василіянок на Факс Чейз, відбулось святкове прийняття з нагоди ювілею Товариства. Заступник Голови ТСС А проф. Альберт Кіпа зачитав привіти, які надійшли на адресу Управи від Глави Української Греко-Католицької Церкви Патріярха Святослава (Шевчука), Блаженнішого Любомира (Гузара), Ректора Українського Католицького Університету о. д-ра Богдана Праха та першого віце-ректора УКУ д-ра Тараса Добка. Відтак, з вітальним словом виступив о. Марко Ярослав Семеген, Президент Товариства «Свята Софія» в Римі, який порівняв сучасну діяльність ТСС А до «другої весни» його існування і, нагадавши слова євангелиста Івана: «… Щоб ви не зневірилися…» /Ів. 16, 1/, побажав Управі наснаги до подальшої плідної праці. Протоігуменя провінції Христа Чоловіколюбця Сестер Василіянок с. Доротея Анна Бусовська підкреслила вагомий вплив Товариства «Свята Софія» на збереження спадщини Патріярха Йосифа та на формування релігійно-національної свідомости українців на поселеннях.

Голова ТСС А академік Леонід Рудницький виголосив доповідь «До історії Товариства «Свята Софія» США», яку супроводжував перегляд прозірок. Він зокрема зупинився на історичному фундаменті та початках діяльности ТССА, згадав його меценатів та фундаторів: Мирослава та Роману Навроцьких, Тетяну Цісик, Юрія Старосольського, Оксану Бережницьку та інших. Доповідач накреслив головні аспекти діяльности ТСС А  на терені Америки (благодійна, наукова, публіцистична), а також в Україні, де діє Представництво Товариства та Музейно-меморіяльний комплекс Патріярха Йосифа Сліпого в с. Заздрість на Тернопіллі. Важливим аспектом функціонування ТСС А є плідна співпраця з іншими крайовими Товариствами, а головно з матірною «Святою Софією» в Римі та її новообраним Президентом о. Марком Семегеном. Перший духівник Філії Українського Католицького Університету у Філядельфії о. Тарас Лончина поділився спогадами про перші роки діяльности ТСС А.

Музичною окрасою вечора став виступ Марти Залізняк у фортепіянному супроводі Христини Юрчакевич, які виконали для присутніх низку композицій: «AveMaria» (Джуліо Каччіні), «Під Твою милість» (Ігор Соневицький), арія Оксани «Місяцю ясний» з опери «Запорожець за Дунаєм» (Семен Гулак-Артемовський), арія Наталки «А я дівчина Полтавка» з опери «Наталка-Полтавка» (Микола Лисенко), «Два потоки з Чорногори» (Анатолій Кос-Анатольський) та «Владико неба і землі» з опери «Запорожець за Дунаєм» (Семен Гулак-Артемовський). Подію завершено святковою вечерею.

 

Прес-служба ТСС А

Фото: Стефан Фартушок