“БЛАЖЕННІ НОВОМУЧЕНИКИ УГКЦ”: ЙОСАФАТА ГОРДАШЕВСЬКА

Преподобна Йосафата Гордашевська (1869-1919)

Ісусе, Ти моя мудрість, сила і потіха, щастя і скарб тут і у вічності.
— преп. Йосафата

1Народилася 20 листопада 1869 р. у Львові в убогій сім’ї. У віці 18 років, під впливом духовних реколекцій отців-василіян, відчула поклик до посвяченого Богові життя. Разом із о. Кирилом Селецьким, парохом Жужелян, і о. Єремією Ломницьким ЧСВВ с. Йосафата у 1892 р. засновує нове Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, покликане до активної апостольської праці серед людей. Сьогодні сестри служебниці є найбільшою жіночою монашою спільнотою в Українській Греко-Католицькій Церкві. Сестра Йосафата здійснювала своє покликання з повною посвятою, постійно втілюючи в життя Христову заповідь любови до Бога і ближнього та з покорою зносячи всі труднощі і страждання. Упокоїлася 7 квітня 1919 р. після важкої і тривалої хвороби, передбачивши день своєї смерти, яку прийняла свідомо, з молитвою на устах.

“Вона виявляла любов до людей через своє сердечне бажання піднести їх морально і духовно: навчала дітей, молодь і жінок, обслуговувала хворих, відвідувала бідних і потребуючих, навчала літургійного співу і дбала про красу церков” (Зі свідчень с. Фільомени Юськів)

Прп. Йосафата

Щоразу, заглиблюючись у духовну історію чи, радше, історію нашої4 Церкви, починаєш дедалі краще розуміти, що кожна історична епоха була невипадково позначена певними подіями релігійного життя й особами, які були покликані ширити християнську свідомість, зміцнювати віру й піднімати в народі духовність. Покликані Господом, вони були тим містком та дороговказом, за яким часто українські християни наближалися й приходили до Бога. Вони були яскравим прикладом щирої християнської свідомості та справжньої праведності… Детальніше тут.

Духовний світ Блаженної Йосафати

Той, хто сьогодні ступає слідами Христа, є Його свідком у світі. Складаючи обіти, богопосвячена особа передає послання Христової любові братам і сестрам.

Віруюча людина, котра отримує покликання як дар, може “переступити” матеріальні потреби, залишити дім, найулюбленіших, найближчих осіб, зв`язок з іншими, і є здатною вчинити з себе цілковитий дар для Бога.

7 квітня день народження до нового, небесного життя Співзасновниці5 згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії Преподобної Йосафати Гордашевської.

Шлях наслідування Христа є освячений специфічною харизмою, тому розглянемо як прожила своє життя с. Йосафата Гордашевська, перша служебниця  Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. Хочемо представити духовний світ Блаженної і привідкрити її шлях прямування до святості. Її духовний світ багатогранний. Тому зосередимось на наступних аспектах: важливість особистого життєвого вибору; необхідності свідчення вартості життя згідно Євангелії…  Детальніше тут.

Фільм Йосафата Гордашевська світло з України“(2008)1ч.

Документальний фільм “Йосафата Михайлина Гордашевська. Світло з України” оповідає про життя і діяльність великої доньки України, яка дбала не лише про спасіння власної душі, але й про долю своєї знедоленої нації, роздертою на той час між двома імперіями, як ласий шматок для лихих сусідів…

21919 – Блаженна Йосафата (Михайлина Гордашевська, черниця Української греко-католицької церкви, яка передбачила свою смерть і тіло якої після смерті було віднайдено нетлінним, та як мощі святого Йосафата перенесене з Відня до Риму.

Сестра Йосафата була першою монахинею першого в Україні активного греко-католицького монашого чину, що опирається на богослов’я убогого Христа і провадить харизматичну працю поміж найбільш упослідженими.

Думається, що, якби не перепони воєнного часу, комуністичного режиму, рух Сестер Служебниць міг би перерости у щось величне. Адже це була постать справді виняткова і свята на тлі «організованої галицької пересічності». Святість сестри підтвердили численні чуда і надприродні речі, які сталися за посередництвом сестри Йосафати.

Фільм “Йосафата Гордашевська світло з України”(2008)2ч.