В УКУ відбувся науково-практичний семінар на тему: «Instytut pamięci narodowej (IPN): Польський приклад державної декомунізації»

DSC_003418 вересня 2014 р. Інститут історії Церкви УКУ спільно з кафедрою нової і новітньої історії України гуманітарного факультету УКУ провели науково-методологічний семінар. Доповідачем був д-р ґаб. Ігор Галаґіда, професор Ґданського університету і наук. співр. Інституту національної пам’яті у Ґданську. Тема семінару: «Instytut pamięci narodowej (IPN): Польський приклад державної декомунізації».
Доповідач ознайомив присутніх з історією виникнення IPN у Польщі. Ця інституція є урядового рівня, складається з 11 філій, а її річний бюджет затверджує сейм, перед яким президент IPN згором складає звіт. Інститут є спрямований на дослідження злочинів комуністичного режиму проти народу Польщі. Вражаючою була інформація, що передані державою до IPN документи спецслужб періоду 1939-1990 рр. нараховують бл. 90 км погонних, і це лише ті, які збереглися і не були знищені.
DSC_0041Проф.Галаґіда розповів про 4 головні відділи Інституту і детальніше зупинився на напрямах їхньої діяльності. Крім того, він пояснив значення терміну “люстрація” і наголосив, що у польському суспільстві люстрацію проходять всі держслужбовці, які повинні в анкеті задекларувати, чи вони співпрацювали із спецслужбами. Якщо хтось скаже, що не співпрацював, а перевірка виявить, що це неправда, тоді така людина на 10 років отримує заборону претендувати на будь-які державні посади. В іншому випадку визнання співпраці це оприлюднюється і вже суспільству визначати, чи хоче воно довіритися такому політику чи держслужбовцю.
Доповідач також підкреслив важливість просвітницької праці IPN з дітьми і молоддю у різних форматах, серед яких чи не найуспішнішими стали комікси та настільні ігри.
Наприкінці  Проф. Галаґіда відповів на запитання присутніх.
Додаткова інформація про науково-методологічний семінар.
Фото: Олександра Маханця

Окремі книжки проф. І. Галаґіди:

 Igor Hałagida. Duchowni greckokatoliccy i prawosławni w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie (1947–1949) Dokumenty i materiały

Igor Hałagida, Między Warszawą, Watykanemi Moskwą: Dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce w latach 1944-1970, Warszawa 2013 [Biblioteka “Bazyliańskich Studiów Historycznych”, t. 1]

Igor Hałagida, Prowokacja „Zenona”. Geneza, przebieg i skutki operacji MBP o kryptonimie „C-1” przeciwko banderowskiej frakcji OUN i wywiadowi brytyjskiemu (1950-1954)

Igor Hałagida. Ukraińcy na Zachodnich i północnych ziemiach Polskich 1947-1957

Igor Hałagida. Szpieg Watykanu. Kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977)

Drozd R., Halagida I. Ukraińcy w Polsce 1944 -1989 Walka o tożsamość (Dokumenty i materiały)

Igor Hałagida (red.). Szkice z dziejów NSZZ Solidarność na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach (1980-1990)

Igor Hałagida. Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald 1980-1990

Dariusz Burczyk, Igor Hałagida, Alicja Paczoska-Hauke. Skazani na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe w Bydgoszczy, Gdańsku i Koszalinie 1956-1955