«Шлях до свободи» – конференція, присвячена виходу УГКЦ з підпілля

img394На початку листопада в Українському католицькому університеті (вул. Хуторівка 35а) відбулася міжнародна наукова конференція «Шлях до свободи» з нагоди 25-ліття легалізації Української Греко-Католицької Церкви.

Конференція  була спільно організована Інститутом історії Церкви УКУ та Місією «Постуляційний центр беатифікації та канонізації святих УГКЦ» на честь ювілейного року виходу УГКЦ з підпілля. Вона стала підсумковою у рамках святкувань 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля.

«Мета ІІЦ була більш наукова, щоб на конференції могли зустрілись дослідники, які займаються церковною проблематикою в Галичині, на Закарпатті, у Польщі і Литві. На конференції пролунала доповідь єрм. Ігора Гарасима, ЧСВВ з Варшави про Свято-Покровську провінцію ЧСВВ в Польщі та її зв’язки з Головною Управою у Римі та УГКЦ в Україні й Чехословаччині на основі щоденника о. Ісидора Патрила ЧСВВ та хроніки Варшавського монастиря. Завітала до нас і Марія Майороші з Ужгорода , яка розповіла про зусилля духовенства та мирян Галицької митрополії та Мукачівської єпархії за легалізацію Греко-католицької Церкви в Україні. Цікавою була й доповідь Богдана Трояновського – про початки видавництва релігійної літератури «Свічадо», що має свої витоки в Любліні. А спомини і свідчення Олега Єгрешія, Лариси Людкевич, о. Матея Гавриліва, ЧСВВ та інших дозволили відчути атмосферу кінця 1980-х початку 1990-х буремних років» – розповіла канд. істор. наук. та директор Інституту історії Церкви Світлана Гуркіна.

«Важливо, що на конференції були присутні не тільки дослідники, але й студенти. Ми намагались продемонструвати молодим людям в стінах Католицького університету, як потрібно працювати із джерелами, а не тільки з інформацією з «Вікіпедії». Ми прагнули, щоб вони побачили і почули, як працюють дослідники і науковці, як будувати свою інформативну доповідь, щоб вкластися у 15 хвилин. З цього огляду конференція виконувала функцію своєрідної школи-майстерні. Сподіваюся, що учасникам конференції «Шлях до свободи» вдалося показати здобутки і потенціал церковно-історичних досліджень», – додала Світлана Гуркіна.

Нагадаємо, учасники обговорили питання: збереження віри в Катакомбній Церкві, викликів підпілля і надії на свободу, легалізації УГКЦ та її відродження на початку 1990-х років. За матеріалами конференції буде опублікований окремий збірник.

За матеріалами “Духовна велич Львова”.