В УКУ відбувся показ фільму «Ті, що вірні»

Вчора, 11 квітня в конференц-залі головного корпусу УКУ відбувся кінопоказ стрічки «Ті, що вірні» за участю режисера фільму і випускника магістерської програми з журналістики УКУ Валентина Дігтяренка. Захід був організований кафедрою церковної історії та Інститутом історії Церкви.

65Прем’єрний показ фільму «Ті, що вірні» відбувся 18 березня у Києві, відтоді кінострічку про підпільну діяльність та існування УГКЦ встигли побачити не тільки у столиці , але й в Хмельницькому, Івано-Франківську, Бучачі та Вінниці. У планах є покази роботу в якомога більшій кількості українських міст та сіл, особливий акцент, як зазначив режисер, хочуть зробити на Центральній, Південній та Східній Україні, де про УГКЦ взагалі не знають, або чули викривлену за радянських часів інформацію.

«З досвіду кількох таких показів хочу відразу зауважити, що фільм не стільки науково документальний, як популярно документальний, тобто розрахований здебільшого на аудиторію, яка взагалі нічого не знає про УГКЦ та її підпілля, – зауважив режисер Валентин Дігтяренко. – Так, можна було б обрати 67інших героїв стрічки, можна було б зробити її більш насиченою, більш документальною, проте моїм завданням було не це. Я хотів, щоб цей фільм був в інформаційному плані доступний широкій аудиторії».

Перед показом виступив о. Ігор Пецюх, викладач і духівник УКУ, батько якого був підпільно висвяченим на священика у 1970-х роках:

«Для мене підпілля УГКЦ – це було моє дитинство. Я зростав у цих реаліях хатніх богослужінь, таїнств. Пам’ятаю, як переписував батькові конспекти з богословських дисциплін. Шкода, що зараз він не може подивитися цей фільм, але тепер я буду мати легкий і доступний матеріал, щоб і мої діти, і багато інших могли діткнутися до того, можна сказати, катакомбного життя нашої Церкви у ХХ столітті».

Проректор з програмного розвитку УКУ та завідувач кафедри церковної історії Олег Турій висловив подяку творцям фільму та наголосив на тому, що їхнє особливе досягнення полягає у тому, що їм вдалося доступно, хоч і не вичерпно, розповісти про складну сторінку історії УГКЦ, чого часто бракує дослідникам та науковцям:

«Цей фільм для мене є причиною для радості: по-перше, 66представлені свідчення героїв фільму доводять, що праця Інституту історії Церкви над архівом інтерв’ю з учасниками підпілля УГКЦ не є марною та непотрібною; по-друге, добре, що голос історії забирають молоді люди, які цікавляться цією темою. Мені приємно, що події у фільмі коментує наш випускник, тепер вже кандидат історичних наук та викладач о. Тарас Бублик. Добре було б продовжити нашу співпрацю із «Живе ТБ»  у подальшому».

Невдовзі кінострічку «Ті, що вірні» можна буде переглянути у відкритому доступі.

Ніна Поліщук