Інститут Історії Церкви експонує у приміщенні Верховної Ради України фотоекспозицію «Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!»

Baner-00-01-0111 квітня 2017 року Інститут Історії Церкви у співпраці з Київським центром УКУ та Департаментом зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні презентував нову фотоекспозицію “Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!”  у приміщенні Верховної Ради України. Виставка підготовлена з нагоди 125-ліття від дня народження колишнього предстоятеля Церкви, а її відкриття приурочено до сумної річниці арешту митрополита й інших греко-католицьких єпископів репресивними органами СРСР у 1945 році. Сюжетна канва експозиції побудована на тексті його «Заповіту» та відображає основні віхи життєвого шляху Великого Патріарха і його пророчої візії щодо майбутнього Українського Народу та Української Церкви.

На урочистості виступив із промовою  єпископ Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ, насамперед передавши вітання від Отця і Глави Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука. «Те, що ця виставка відбувається у стінах найвищого законодавчого органу Української Держави, має глибоке і символічне значення. Патріарх Йосиф повертається до свого народу, якому служив і з яким страждав, та до Української Держави, про яку не тільки мріяв, – він у неї вірив, за неї молився і над її становленням працював усе своє життя як добровільний і недобровільний «в’язень Христа ради», – сказав владика Богдан.

Архиєрей подякував усім, хто посприяв прийняттю постанови Верховної Ради України про відзначення ювілею Великого17903680_206369406522786_5637834663083936355_n Патріарха на держаному рівні та уможливив презентацію фотовиставки в будівлі парламенту, адже, за словами промовця, колишня радянська безбожна влада відкривала перед Йосифом Сліпим інші двері – двері казематів. «Спершу це були двері тюрми на Лонцького у Львові, куди його привезли, похапцем заарештувавши рівно 72 роки тому 11 квітня 1945 року у святоюрських палатах, а відтак, побоюючись реакції населення, відразу етапували до Києва, де перед ним відкрили двері камери допитів у будівлі тодішнього НКВС на вулиці Короленка 33 (нинішня вулиця Володимирська), а після цього відкривали перед ним знову й знову наступні двері камер, бараків, тюрем і таборів, яких за 18 років ув’язнень було кілька десятків», – нагадав єпископ. На завершення владика Богдан побажав «усім нам відкритості серця на те послання, що його несе ця виставка, а радше – сама особа і подвижницький чин патріарха Йосифа. Він може нас навчити так багато! Вчить передовсім двох основоположних для християнина і справжнього патріота рідної землі цінностей – віри і вірності».

Зі словами вітання до учасників презентації звернулися очільники Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, що був ініціатором представлення виставки, – Микола Княжицький і Віктор Єленський. Останній, зокрема, наголосив, що постать патріарха Йосифа є унікальною в контексті української історії, а його ім’я залишилось би в ній, навіть якщо б цю багатовікову історію довелося викласти на одному аркуші паперу. Про нього варто не лише писати книги і готувати виставки, але й  знімати глибокі змістовні фільми. «Бо ця людина – глиба!» – наголосив відомий політик і релігієзнавець та продовжив, що для нас сьогодні життя патріарха Йосифа є прикладом незламності й вірності своїм ідеалам. Напевно не випадково, що за вшанування 125-літнього ювілею цього Ісповідника віри проголосували ті народні депутати, які голосують за європейський вибір України, проведення кардинальних реформ та зміцнення її обороноздатності.

Підсумовуючи презентацію, проректор УКУ та директор Інституту історії Церкви Олег Турій розповів  докладніше про цілу програму відзначення Ювілейного року патріарха Йосифа, яка розпочалася 15-16 лютого урочистою академією в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та круглим столом у Київському центрі УКУ, а потім продовжилася серією наукових симпозіумів та презентацій у інших університетських осередках – Полтаві, Харкові, Запоріжжі, Кам’янці-Подільському, Ужгороді, Чернівцях та Одесі. На черзі – міста Центральної та Північної України, а також – Літня школа для молодих дослідників у Римі. За його словами, постать предстоятеля УГКЦ сьогодні є прикладом героя, який об’єднує українців, а не розділяє, та може служити взірцем для наслідування перед лицем сучасних викликів.

Банерна фотоекспозиція “Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!”