Вінничанам розказали про життя патріарха, якого не зломили 18 років концтаборів

14c18248c7ef04b45a1f08a73a4581df_XLВерховний архієпископ Української Греко-Католицької Церкви Йосиф Сліпий зміг витримати важкі випробовування, яких він зазнав під час радянської окупації Західної України. Проте, йому вдалося виїхати з СРСР, оселитися в Римі, заснувати Український Католицький Університет, взяти участь у ІІ Ватиканському соборі та залишити після себе чималу наукову спадщину. На цьому наголосили учасники наукового симпозіуму, який цієї п’ятниці відбувся у Вінницькому краєзнавчому музеї разом із виставкою на честь 125-річчя з дня народження Йосифа Сліпого, повідомляє Vlasno.info.
Vystavka-josyp-slipyj-5“Бути собою”, таку назву носила одноденна виставка, надана Інститутом Історії Церкви Українського Католицького Університету, яку можна було побачити у Краєзнавчому музеї. На 10 стендах вдалося зібрати свідчення про різні життєві етапи відомого уродженця Тернопільщини Йосифа Сліпого.
Як церковний діяч та вчений він все життя присвятив вихованню цілого покоління новітнього українського духівництва та Vystavka-josyp-slipyj-4науковців. Іван Дацько був особисто знайомий з Йосифом Сліпим — Мені пощастило не лише бути знайомим із Блаженнійшим Йосифом близько 15 років, а й провести поруч із ним останні 8 років його життя у Ватикані в якості особистого секретаря, — розповідає отець-доктор Іван Дацько, який очолює Інститут екуменічних студій. — Він розповідав нам, як свого часу вирішив не лише вступити до семінарії, а й здобути науковий ступінь. Ще за австрійської доби йому пощастило слухати лекції відомих науковців, зокрема Михайла Грушевського та інших.
Vystavka-josyp-slipyj-22Йосиф Сліпий народився 17 лютого 1892 року у с. Заздрість Теребовлянського повіту на Тернопільщині. За словами Дацько, сам Патріарх нерідко хвалився тим, що попри селянське походження у його роду були козаки. А предки виїхали на Захід під час мазепинської міграції: — Сліпий виростав в родині, де панувала здорова віра в Бога та науку. Наприкінці життя його науковий доробок складав близько 200 наукових статей та монографій.
Але окрім цього він все життя дбав про розвиток та відновлення діяльності церкви та спинив процес асиміляції українців в діаспорі. — Колись я підійшов до нього та сказав, що ми стикнулися з викликами, які українство може не витримати. Адже церкву в Україні ліквідували, а діаспора поступово просто зникне, — згадує Дацько. — Але він відповів, що лихо довго не може тривати. Блаженнійший взагалі міг захопити власним патріотизмом та любов’ю до України будь-кого. Він нам, молодим людям цитував вірші Василя Симоненка: “Можна все на світі вибирати сину…”
На архівних світлинах, презентованих на виставці, також є згадкаVystavka-josyp-slipyj-8 про те, як вдалося визволити Йосифа Сліпого з сибірських таборів та отримати дозвіл на відвідини Папи Римського. Справа була в тому, що Сліпий очолив Галицьку митрополію у 1944 році після смерті Андрія Шептицього. За це він був арештований радянськими спецслужбами та запроторений до тюрем, а потім і таборів. Там йому неодноразово ламали кінцівки на допитах. Але після 18 років заслань у 1963 році він за протекцією папи Івана ХХІІІ та президента США Джона Кеннеді зміг покинути СРСР. Проте архієпископ до самої смерті зберігав радянські документи і не відмовився від громадянства, бо планував відвідати вірян. — Розсекречені документи свідчать про те, що агенти КДБ звітували про візити Сліпого до радянського консульства. Туди він навідувався, щоб просити дозволу відвідати Радянський Союз. Але цього так і не сталося до його смерті у 1984 році, — поділився свідченнями науковий співробітник Патріаршого Центру УГКЦ отець Тарас Бублик.
Після закінчення наукового симпозіуму, Іван Дацько подарував очільникам Вінниччини по екземпляру укладених за його участю спогадів Йосифа Сліпого. Ще декілька примірників отримав Краєзнавчий музей. Як відомо, цього року в Україні реалізується постанова Верховної Ради щодо відзначення 125-річчя з дня народження одного з очільників УГКЦ Йосифа Сліпого.
Фото Богдана Новака
Джерело: vlasno.info