Блаженніший Святослав (Шевчук) висловив вдячність УКУ за здійснення наукової програми Ювілейного року Патріарха Йосифа (Сліпого)

Упродовж минулого року українці, вшановуючи 125-ту річницю від народження Патріарха Йосифа, пізнавали велич і глибину цієї Людини. Україна пізнала Патріарха через цілу низку різних заходів: було знято фільми, організовано вечори пам’яті, проведено ряд конференцій у Києві і в Харкові, в Запоріжжі та в Одесі, в Україні й закордоном, – і українці, можливо, в найстрашніший момент нашої сучасної історії, побачили на його прикладі, що боротьба  за свободу і гідність свого народу може бути виграна. А в неділю Прощення, 18 лютого, Блаженніший Святослав завершив цей пам’ятний рік урочистою Божественною Літургією в патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві.

Божественна Літургія в патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві 18 лютого 2018 року

Під час проповіді, Глава УГКЦ наголосив: «Цією урочистою Божественною Літургією, ми завершуємо рік пам’яті, посвячений 125-й річниці з дня народження Великого Патріарха нашої Церкви, Ісповідника віри Христової, Патріарха Йосифа (Сліпого). Можна сказати, що все те, що ми чуємо у сьогоднішньому Євангелії, здійснилося в його особистій історії, показалося справжнім і дієвим у його духовній боротьбі як очільника нашої Церкви, яка пережила свою Страсну п’ятницю, свою Хресну дорогу. Він на землі не побачив її Воскресіння, але він його приготував. Він був висвячений саме для того, щоби вести свою Церкву дорогою мучеництва, і став одним із перших її страдників ХХ століття! Можна сказати, що Патріарх Йосиф, упродовж свого земного життя, справді назбирав у своєму серці ті скарби, яких жодна земна влада не могла його позбавити».

Входячи у час Великого посту, Блаженніший Святослав закликав, щоб велична постать нашого Ісповідника стала для усіх нас світочем і прикладом. Як постать того, хто вмів прощати, але водночас боротися і перемагати. Постать безмовного свідка і в’язня Христового, яким Господь зламав безбожну комуністичну систему і воскресив свою Церкву. Покликаючись на його «Спомини», Блаженніший Святослав особливу увагу звернув на те, що після арешту найбільш болючим моментом для тодішнього митрополита Йосифа було етапування з однієї в’язниці до іншої безкрайніми просторами далекого Сибіру. «Але в тих переїздах, коли він перебував на межі голодної смерті, коли кожного дня його обкрадали злочинці, забирали у нього все, що він міг мати, – у тому вагоні він зробив собі духовні вправи, реколекції. Хтось може подумати, звідки в нього взялася та духовна сила? У світлі сьогоднішнього Божого Слова ми можемо відчути, що всі оті поневіряння лише допомогли відшліфувати його внутрішній духовний скарб. У тих стражданнях Патріарх Йосиф з алмазу перетворився на діамант, як у шліфуванні, відбувається відділення усього, що не належить до суті цього діаманту, всіляка другорядна порода відходить, те саме сталося з Патріархом Йосифом в ув’язненні, – і він засяяв, як дорогоцінний камінь, на цілий християнський світ. У цих гірких «Споминах» ми не знайдемо ні слова ненависті до тих, хто його переслідував, хто його принижував, бо їм він свідчив Бога».

На завершення Блаженніший Святослав подякував усім тим, які відгукнулися на заклик проводу УГКЦ і духовно пережили цей Ювілейний рік. Глава Церкви особисто висловив подяку владиці Глібові (Лончині), єпископу української єпархії Пресвятої Родини з Великої Британії, який за рішенням Синоду єпископів очолював комітет із вшанування пам’яті Патріарха Йосифа і невтомно подорожував Україною та світом для того, щоби дати можливість глибше пізнати постать Патріарха Йосифа. Владика Гліб особисто знав ювіляра, з ним активно співпрацював, був його вихованцем і духовним сином. «Владико, дякую за те, що ви добре потрудилися упродовж цього року, і за те, що ви сьогодні разом з нами тут, у Києві. Ми втішаємося вашою присутністю, вашою працею, вашою молитвою».

Особливо предстоятель УГКЦ відзначив успішне проведення наукової програми Ювілейного року, яку координував проректор УКУ і директор Інституту історії Церкви Олег Турій. Звертаючись до нього, Блаженніший Святослав сказав: «Пане Олеже, прийміть сьогодні від усіх нас слова сердечної вдячності! Вас, а також усіх викладачів і співпрацівників Українського Католицького Університету, які активно долучилися до відзначення пам’яті Патріарха Йосифа Сліпого, зокрема, у цьому році, всіх, які працювали, і всіх тих, які скористали в Україні й на поселеннях, нехай Господь Бог благословить і за молитвами Патріарха Йосифа, дарує усіх благодатей, які ви потребуєте, на многії і благії літа».

Підсумовуючи своє подячне слово, Блаженніший знову пригадав, що на початку Ювілейного року він попросив усіх вірних особисто прочитати «Завіщання» Патріарха Йосифа та закликав і надалі в нашому повсякденному житті керуватися його заповітами. Адже «його живе патріарше слово є дорогою перемоги України, дорогою перемоги добра над злом». Буквально цими днями Інститутові історії Церкви вдалося отримати унікальний аудіозапис цього епохального тексту з уст самого Патріарха Йосифа, фрагмент якого долучаємо до цього повідомлення.

На завершення урочистостей в Києві, Глава Церкви відслужив Панахиду і разом з усіма присутніми помолився за прославу Патріарха Йосифа, «щоби він якнайшвидше був причислений до лику блаженних, а відтак – святих Католицької Церкви. Щоб той діамант його святості, який Господь Бог так відточував у сталінських концтаборах, міг засяяти на цілий світ!»

Прослухати «Завіщання» Патріарха Йосифа