У Тбілісі науковий співробітник Володимир Мороз взяв участь у науковій конференції ‘Post-Soviet Countries – Challenges, Perspectives’

У науковій конференції ‘Post-Soviet Countries – Challenges, Perspectives’ («Пострадянські країни: виклики і перспективи»), що відбулася в Університеті Сулхан-Саба Орбеліані у Тбілісі 19 травня 2018 р., взяли участь троє дослідників УКУ. Серед них – директор Київського офісу УКУ філософ Ірина Фенно, доцент кафедри політичних наук УКУ політолог Петро Байковський та науковий співробітник Інституту Історії Церкви УКУ історик Церкви Володимир Мороз.

Конференція ‘Post-Soviet Countries – Challenges, Perspectives’, за задумом організаторів із Інституту пострадянських досліджень при Університеті Сулхан-Саба Орбеліані, має стати щорічною. У 2018-му наукову подію, що покликана збирати дослідників різних сфер життя країн пострадянського простору, провели вперше. У програмі були передбачені виступи доповідачів із Вірменії, Грузії, Польщі, Росії та України – загалом 19 учасників. Ще восьмеро дослідників взяли участь у роботі молодіжної панелі конференції.
Під час конференції йшлося про політику, економіку, історію, соціологію країн пострадянського простору. Учасники аналізували масштабні трансформації і виклики, що постали перед націями з досвідом радянського тоталітаризму. Також про виклики для Європейського Союзу, пов’язані з аналогічною проблематикою, доповідав депутат Європарламенту, польський політик д-р. Ян Ольбрихт. Про концепції «розбудови держави», «розбудови нації» та «розбудови режиму» у їх порівнянні за досвідом пострадянської Грузії розповідала директор Інституту пострадянських досліджень при Університеті Сулхан-Саба Орбеліані др. Ґванца Абдаладзе.
Учасники конференції з УКУ представили досвід України на шляху трансформацій від тоталітаризму до вільного і відповідального суспільства. Так, д-р Петро Байковський виголосив доповідь «Партії в олігархічній системі (український випадок). Д-р Ірина Фенно мала доповідь на тему «Впровадження принципів свободи совісті у пострадянській Україні: виклики і перспективи». Д-р Володимир Мороз представив доповідь «Шлях до змін суспільства: вчення УГКЦ про вибори влади», присвячену історії становлення соціального вчення Церкви та його впливу на суспільні реалії.
Як під час виголошування доповідей, так і під час панельних дискусій учасники конференції відзначали, що багато «рецептів» тих чи інших трансформацій, висвітлення і вирішення проблем в одній із країн можуть бути хорошим досвідом і хорошими підказками для інших. Приміром, особливу увагу колег із Грузії у доповіді наукового співробітника ІІЦ УКУ Володимира Мороза привернуло те, що у вченні УГКЦ існують чіткі вимоги заборони агітації з боку духовенства на користь або проти тих або інших політиків і політичних сил. Жваву рецепцію викликало те, що ці норми не просто проголошені, а й діють та сприяють зростанню авторитету Церкви в очах її вірних і суспільства загалом. Жваве зацікавлення викликав також аналіз рекомендацій Церкви виборцям щодо того, за якими критеріями слід обирати кандидатів і партії для підтримки на виборах, як оцінювати політичні програми, як контролювати владу після її обрання.
Окреме обговорення серед учасників виникло і щодо питань висвітлення історії національно-визвольних рухів ХХ століття, повернення історичної пам’яті про них, розуміння ролі жіноцтва у цих рухах. Було відзначено, що перед Україною і Грузією стоїть дуже багато подібних і спільних викликів у цьому відношенні. Також взаємно корисним для пострадянських країн може бути і досвід окремих із них у питаннях впровадження соціальної відповідальності, інтеграції національних меншин тощо. Конференція у Тбілісі стала хорошою нагодою для налагодження безпосередніх наукових зв’язків її учасників.