Науковий співробітник ІІЦ УКУ Володимир Мороз взяв участь у конференції до 1030-ліття Хрещення Руси-України

Конференція «Церкви Володимирового Хрещення, їхнє місце та роль в культурному, політичному, економічному розвої України» зібрала дослідників з різних міст України 4 серпня 2018 року у Козовій.

У програмі наукової події було передбачено 13 доповідей дослідників із Бережан, Києва, Козови, Львова, Тернополя та Харкова, але також в її рамках відбулися три виставки. Дві перші з них – під назвами «Давні храми Козівщини», «Ручні дерев’яні хрести східного обряду (фонди Бережанського краєзнавчого музею)», а третя – з нагоди 1030-річчя Хрещення Русі-України.

Першу доповідь конференції на тему «Українська Греко-Католицька Церква – від Володимирового Хрещення до сьогодення. Історичні трансформації, аналіз викликів і рішень» виголосив доктор церковної історії і синкел з питань стратегії Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ о. Віталій Козак. Відтак одразу із доповіддю на тему «Могилянський Київ перед викликами Хмельниччини» виступив архиєпископ Харківсько-Полтавський УАПЦ і професор Харківського національного університету імені Василя Каразіна владика Ігор Ісіченко.

Третя виголошена доповідь мала назву «Володимирове Хрещення – нова духовна точка відліку історії України», і її подав архиєпископ Тернопільський і Бучацький УАПЦ, керуючий Тернопільською єпархією УАПЦ владика Тихон (Петранюк).

На тему «Митрополит Андрей Шептицький – ‘посланець з майбутнього’ (діяльність митрополита Андрея Шептицького, спрямована на створення фундаменту української нації та держави)» виступив методист з виховної роботи, позашкільної освіти та суспільствознавчих дисциплін Козівського районного методичного кабінету Василь Маркусь. Інформативною була доповідь доктора і професора Львівської національної академії мистецтв Володимира Бадяка «Національно-католицька позиція Перемиського єпископа Йосафата Коциловського».

Старший науковий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Оксана Голян представила доповідь на тему «Патріарх Йосиф Сліпий як символ української Церкви та національного і духовного єднання народу (на основі фондів Бережанського краєзнавчого музею)». Такою, що стимулювала обговорення серед учасників конференції була доповідь сотрудника парафії Івана Богослова, студента богословського факультету УКУ о. Василя Макоїда «Мученики УГКЦ як плід Церкви Володимирового Хрещення».

Інститут Історії Церкви УКУ на «Церкви Володимирового Хрещення, їхнє місце та роль в культурному, політичному, економічному розвої України» представив доктор Володимир Мороз із темою «Вчення УГКЦ про вибори: суспільні виклики і відповіді Церкви». Доповідь нашого наукового співробітника також викликала зацікавлення і породила обговорення різних нюансів ставлення Церкви до низки суспільно-політичних процесів в Україні.

Інформативними стали дві доповіді семінаристів Київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ Павла Лоєка і Юрія Сича. Вони представили учасникам конференції результати своїх досліджень на теми: «Образ Володимирового Хрещення у релігійній полеміці початку XVII століття» і «Внесок Митрополита Андрея Шептицького та Патріарха Йосифа Сліпого в розвиток національної освіти українців» відповідно.

На жаль, частина із заявлених учасників конференції не змогла приїхати. Це доктор, професор папського Григоріянського університету Зіновій Свереда, науковий співробітник Державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах Олена Лугова, кандидат історичних наук, доцент і завкафедри гуманітарних дисциплін Бережанського агротехнічного коледжу Богдан Луговий і завідувач науково-дослідного та культурно-освітнього відділу Державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах Володимир Парацій. Утім, всі доповіді або їх тези із програми конференції «Церкви Володимирового Хрещення, їхнє місце та роль в культурному, політичному, економічному розвої України» можна прочитати у виданому збірнику її матеріалів. Щодо збірника слід контактувати із Козівським краєзнавчим музеєм за тел +38-067-260-26-92.

Показово, що організаторами конференції стали місцеві активні діячі науки і культури із самої Козови, а якщо точніше – Козівського краєзнавчого музею, Козівського і Козлівського деканатів УГКЦ, парафії Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ, парафії св. Володимира УАПЦ, Козівської школи мистецтв. Їх підтримали Козівська райдержадміністрація, особливо її відділ культури і туризму, а також Козівська районна рада.