Вшанування Карпатської України, о. Севастіяна Сабола та о. Августина Волошина

Інститут Історії Церкви УКУ долучився до вшанування 80-ліття Карпатської України, 110-ліття від народження о. Севастіяна Сабола, ЧСВВ та 145-ліття від народження о. Августина Волошина. З цією метою Інститут спільно з Провінцією св. Миколая Василіянського Чину в Україні провели урочисту академію «Бог і Україна» у Хусті 15 березня та в Ужгороді 16 березня 2019 року.

Передусім, перед початком зібрань, учасники урочистостей вшанували захисників Карпатської України, поклавши квіти і виконавши Гімн до меморіального комплексу на Краснопу полі під Хустом і до пам’ятника Августину Волошину на Набережній Незалежності в Ужгороді. При цьому виконували Державний Гімн Карпатської України і сучасної України «Ще не вмерла Україна» та церковний Гімн «Боже великий, єдиний».

Програма академії передбачила як наукову, так і мистецьку складові частини. В рамках першої з них були виголошені три доповіді дослідників та одна доповідь-свідчення капелана Збройних Сил України. При цьому головним модератором академії «Бог і Україна» у Хусті був історик Церкви та релігієзнавець науковий співробітник Інституту Історії Церкви Володимир Мороз, а в Ужгороді – літературознавець, проректор Закарпатської академії мистецтв Наталія Ребрик. Вітальне слово від організаторів в обох містах виголошував секретар Провінції св. Миколая Василіянського Чину о. Франціск Онисько, ЧСВВ.

 

Перша доповідь, згідно з програмою, має назву «Отець Севастіян Сабол, ЧСВВ: василіянин, поет, історик». Її виголосив о. Єронім Грім, ЧСВВ.

Другу доповідь академії представила Наталія Ребрик. Назва – «Зореслав: Поезія як Чин»

 

Третю доповідь численній аудиторії, а в Хусті зібралися повні зали у готельному комплексі V&P та Old Continent відповідно, виголосив Володимир Мороз. Він говорив на тему «Василіянський Чин і Церква в Карпатській Україні».

Далі своїм свідченням про капеланське служіння українським воякам ділився о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ. Його доповідь у світлі теми академії є особливо актуальною з огляду на те, що діючим капеланом Карпатської Січі був і Севастіян Сабол.

Відтак учасники події у Хусті та Ужгороді ділилися своїми думками, спілкувалися з доповідачами. Також у Хусті під час академії аудиторії представили п’яте число журналу «Локальна Україна», присвячене Карпатській Україні.

У рамках мистецької частини урочистої академії лунали вірні Зореслава – псевдо о. Сабола, як теж пісні «Журавлі», «Ци чули ви рідні браття», «Пливе кача по Тичині», Гімн «Ще не вмерла Україна». Виконавцями були артисти Закарпатського обласного театру драми та комедії з Хуста під керівництвом Марії Волошин, хор «Базілеус» із Мукачівського василіянського монастиря під керівництвом Маріанни Човрій, солістка Марися Лавра.

Підсумкове слово до академії у Хусті виголосив ігумен Боронявського василіянського монастиря о. Тарас Іванина, а в Ужгороді – о. Франціск Онисько.

Зрештою, 17 березня 2019 р., у 145-й день народження греко-католицького священика, педагога, вченого і громадсько-політичного діяча, президента Карпатської України Августина Волошина у монастирському храмі Мукачівського василіянського монастиря св. Миколая відслужили Літургію з нагоди його вшанування, а також панахиду за о. Волошином, о. Саболом та всіма захисниками Карпатської України. Проповідь того дня виголосив о. Франціск Онисько.

Володимир Мороз,

науковий співробітник Інституту Історії Церкви

ФОТОГАЛЕРЕЯ