На науковому семінарі о. д-р Томас Немет розповів про діяльність синодів Української Греко-Католицької Церкви після виходу з підпілля (1990-2003)

28 березня 2019 року відбувся черговий науковий семінар Інституту історії Церкви, зорганізований цим разом спільно з кафедрою пасторального богослов’я УКУ. На семінарі гість УКУ о. д-р Томас Немет, директор Інституту східних Церков при Вюрцбурзькому університеті, виступив із доповіддю «Діяльність синодів Української Греко-Католицької Церкви після виходу з підпілля (1990-2003)». Отець Немет, який уже довший час співпрацює з Інститутом історії Церкви, перебуває в УКУ в рамках програми викладацького обміну “Еразмус+”. Його доповідь ґрунтується на його багатолітніх дослідженнях і монографії, яка була опублікована в 2005 р. німецькою мовою і яку Інститут історії Церкви готує до друку в українському перекладі.

Цього року, коли УГКЦ відзначає 30-ліття свого виходу з підпілля, питання, яке порушив о. Немет – питання відновлення в Церкві властивих канонічних інституцій та механізмів – звучить особливо актуально і для церковних істориків, і для богословів та каноністів.

Доповідач наголосив на головних завданнях, які ставили перед собою учасники синодів УГКЦ у перші роки після виходу Церкви з катакомб. Найважливішим з них було відродження самого синодального устрою на основі постанов ІІ Ватиканського собору, яке було неможливе ні в умовах репресій, ні в реаліях діаспори. Поза тим перед греко-католицькими єпископами стояли різноманітні завдання, пов’язані з розвитком Церкви: творення необхідних для її діяльності структур, питання богословської освіти, літургійних реформ, патріаршого устрою та екуменічного діалогу.

Учасники семінару мали добру нагоду для обговорення низки актуальних питань: в чому полягає «помісність» східних католицьких Церков; що означає «бути Церквою свого права» в сучасному глобальному світі; який сенс несуть у собі деякі традиційно використовувані церковні терміни чи канонічні дефініції, як-от «УГКЦ поза матірною територією».

Детальніше про доповідача: біографія і наукова діяльність