Науковий семінар ІІЦ: доповідь Нелі Марцінків «Пошук правди, справедливості та Бога: що робило людину дисидентом в Радянській Україні»

16 квітня 2019 р. відбувся черговий науковий семінар Інституту історії Церкви, на якому докторантка університету Нотр-Дам (США) Неля Марцінків, випускниця гуманітарного факультету УКУ, яка тепер перебуває в УКУ на стажуванні, виступила з доповіддю «Пошук правди, справедливості та Бога: що робило людину дисидентом в Радянській Україні».

У своїй доповіді Неля Марцінків охарактеризувала середовище інакодумної української інтелігенції 1960-1980-х рр. та наголосила на головних чинниках, які робили людину дисидентом. На її переконання, ключовим чинником становлення дисидента був досвід ув’язнення. «Покаяння» перед владою траплялося тільки на самому початку ув’язнення, а ті, хто вже провів у тюрмі чи таборі кілька років, зазвичай не зрікалися своєї позиції. Дуже часто, як це не дивно, саме тиск з боку тоталітарної системи перетворював молодих людей на дисидентів. Тортури та ув’язнення стверджували їх у їхніх переконаннях і надихали до подальшої боротьби. У тюрмах і таборах люди досягали того, чого вони роками не могли досягнути на волі – у «великій зоні». Саме тут існував справжній інтернаціоналізм і справжня релігійна толерантність. Після того, як влада звинувачувала молоду людину в «антирадянщині», ця людина вже не мала дороги назад і не могла стати повноцінним громадянином СРСР.

 

Окрім того, доповідачка звернула увагу на значення релігійності в житті дисидентів, а зокрема на те, як їхня релігійність вирізняла їх з-поміж радянського соціуму й утверджувала їх у їхньому опорі проти радянської системи. Поняття релігійного дисидентства можна застосовувати не лише до тих активістів, які боролися за права УГКЦ чи інших конфесій (Іван Гель, Ярослав Лесів, Зіновій Красівський), а й до тих, які прийняли християнські принципи (часто під час або після табору) як засіб духовної протидії комунізмові (Валерій Марченко, Мирослав Маринович).

 

Вже після доповіді учасники семінару обговорили кілька важливих питань, які стосувалися проблематики, що її досліджує Неля Марцінків, світоглядних концепцій, які лежали в основі дисидентського руху, певних особливостей релігійності дисидентів. Говорилося також і про значення ідеології дисидентського руху в контексті трьох десятиліть історії незалежної України.

 

Неля Марцінків, кандидат докторської програми з історії в Університеті Нотр Дам ду Лак, Індіана, США (PhD Candidate in History, University of Notre Dame du Lac, Indiana, USA). Випускниця історичної програми УКУ (2014). Об’єктом її наукового зацікавлення було дослідження контактів українського правозахисного руху з польською «Солідарністю». Тема дисертації доповідачки «Unlikely Dissenters: Nationalists, Leninists, Legalists, and the Struggle for Ukraine’s Future 1956-1991», яку пише під керівництвом професора Семіона Ляндреса (Professor Semion Lyandres).

Детальніше доповідь та дискусію після неї можна подивитися тут: