Книгу «У серці Мараморошу…» презентували в Ужгороді, Тячеві та Рахові

Три презентації книги наукового співробітника Інституту історії Церкви УКУ Володимира Мороза «У серці Мараморошу: історія греко-католицької спільноти Дубового й околиць» відбулися 4-5 листопада 2019 року у трьох містах Закарпатської області. Вони зібрали не тільки науковців, а й широке коло зацікавлених в історії українського Закарпаття.

Книга присвячена релігійній та національній історії центральної частини Мараморощини – селища Дубового і його околиць – від часів пізнього Середньовіччя й аж до наших днів. Автор написав свою працю обсягом 324 сторінки на основі численних архівів і власних польових досліджень: матеріалів, абсолютна більшість яких досі не була опублікована та науково опрацьована. Окрім текстової частини видання містить дві вклейки унікальних ілюстрацій.

Природним чином праця наукового співробітника нашого Інституту зацікавила як його колег-дослідників, так і потенційних читачів із Закарпатської області. Тому Інститут історії Церкви у співпраці зі Згромадженням отців Воплоченого Слова, монастир якого діє в Дубовому, і кафедрою археології, етнології та культурології Ужгородського Національного Університету (УжНУ) організували презентацію у згаданому університеті 4 листопада. Подія відбулася в залі Вченої ради УжНУ і зібрала біля двох десятків осіб. Своє благословення учасникам виголосив присутній єпископ помічник Мукачівської греко-католицької єпархії Ніл Лущак. Модератором став ігумен монастиря блаженного Теодора Ромжі Згромадження отців Воплоченого Слова в Дубовому о. Теодор Мацапула. Після представлення видання, яке провів автор, відбулася розмова про церковну історію краю та її вивчення. Зокрема, слово мала донька дубівського греко-католицького пароха о. Йосифа Гарги, який під тиском перейшов в РПЦ, але вийшов з неї і далі служив у підпільній ГКЦ, був переслідуваний за це комуністичним режимом. Свої думки щодо книги висловили завкафедрою археології, етнології та культурології УжНУ кандидат історичних наук і доцент Надія Керецман, кандидат історичних наук і доцент Юрій Данилець, доктор історичних наук і професор Сергій Федака.

Загалом учасники події в Ужгороді охоче задавали питання автору, на які він радо відповідав. Примірники книги «У серці Мараморошу…» отримала Бібліотека УжНУ, тож видання є доступним для студентів. Слід відзначити, що учасники презентації, які працюють у цьому університеті наголосили, що численні документальні додатки видання є дуже цінними для використання в освітньому і навчальному процесі.

Наступна презентація книги «У серці Мараморошу…» відбулася у Тячівській районній бібліотеці 5 листопада. Можератором події був о.-ігумен Теодор Мацапула. Вступне слово мав і благословення надав греко-католицький парох Тячева о. Йосиф Штогрин. З боку бібліотеки слово мала завідувачка відділом обслуговування цієї бібліотеки Леся Патяник, а відтак Володимир Мороз представив свою книгу. Слово мав і один з двох літературних редакторів видання – педагог, письменник, публіцист із Дубового Михайло Носа. Оскільки Дубове розташоване саме в Тячівському районі, видання є особливо цікавим для місцевих читачів. Презентація у Тячеві зібрала біля 40 учасників. Другою її частиною стало неформальне спілкування учасників з автором та між собою.

Зрештою, увечері 5 листопада «У серці Мараморошу…» презентували вже у Рахові – на фахі (у церковному домі) парафії Успіння Пресвятої Богородиці, багатолітнім парохом якої є уродженець Дубового о. Василь Носа. Подія відбулася в залі розміщеного на фарі філіалу Інституту історії Церкви Мукачівської греко-католицької єпархії ім. преосвященного владики Івана Марґітича. Модерував о.-ігумен Теодор Мацапула, вступне слово тримав о. Василь Носа, а презентацію видання виконав Володимир Мороз. Подія в Рахові зібрала біля 30 учасників. Після офіційного завершення презентації присутні спілкувалися: старші парафіяни охоче ділилися своїм досвідом участі у легалізації УГКЦ і задавали питання автору.

Усі три презентації книги Володимира Мороза продемонстрували великий інтерес на Закарпатті до історії Греко-Католицької Церкви і розуміння ваги її знання. Як в Ужгороді, так і в Тячеві та Рахові автор книги робив особливий наголос на тому, що старші люди – безпосередні учасники виходу Церкви з підпілля – мають обов’язок ділитися своїми знаннями з молодшим поколінням, а також на тому, що надзвичайно багато інформації про цей процес, як і про підпільну Церкву загалом, містить Архів Інституту історії Церкви УКУ, започатковваний теперішнім владикою філадельфійським УГКЦ Борисом Ґудзяком.

Учасники трьох презентацій мали змогу купити видання з авторським підписом. Загалом придбати книгу «У серці Мараморошу…» можна на Видавництві УКУ, а також у монастирі блаженного Теодора Ромжі Згромадження отців Воплоченого Слова в Дубовому.