Відбулася наукова конференція «Ми підемо слідами мучеників» про Блаж. Івана Зятика ЧНІ

17 грудня 2019 року у конференц-залі Філософсько-богословського факультету УКУ відбулася наукова конференція присвячена 120 річниці від дня народження блаженного священномученика о. Івана Зятика (1899-1952). Захід був організований Інститутом історії Церкви УКУ, Львівською провінцією Згромадження Найсвятішого Ізбавителя, кафедрою сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв та громадською організацією «Молода Лемківщина». Серед слухачів були єп. Володимир Груца, протоігумен Львівської провінції Згромадження Найсвятішого Ізбавителя єрм. Андрій Рак, а також родина Блаж. Івана Зятика.

 

Конференція розпочалася вітальним словом митрополита й архиєпископа Львівського кир Ігоря (Возьняка).

 

У своїх доповідях учасники конференції представили непростий життєвий шлях Івана Зятика та вшанування його як блаженного у сучасності. 

 

Єромонах Руслан Піх (редемпторист) проаналізував діяльність о. Івана Зятика в спільноті монахів-редемптористів, а саме, його покликання до священичого та монашого стану, особливості формування як місіонера, праця на різних посадах в монастирі у важкі часи воєного лихоліття та ліквідації УГКЦ в Галичині. 

 

Володимир Бірчак, історик та дослідник архівів спецслужб СРСР, представив загальну картину та специфіку у дослідженні долі греко-католицького духовенства на основі архівів НКВС-МДБ-КДБ.

 

 

Наступні дві доповіді, доцента кафедри церковної історії УКУ Світлани Гуркіної та наукового працівника ІІЦ диякона Василя Гаранджі, стосувалися періоду репресій супроти священиків УГКЦ. Зокрема, п. Світлана зосередила свою увагу на специфіці управління Церквою після арешту єпископату, наголосивши на діяльності о. Івана Зятика як генерального вікарія Львівської архиєпархії в 1947-1950 роках. Диякон Василь охарактеризував особливості слідства проти блаженного священномученика, аналізуючи архівно-слідчу справу. Зокрема, доповідач повідомив, що одним з головних доказів антирадянської діяльності о. Івана була книга о. Йосифа Схрейверса «Моя Небесна Ненька» вилучена при обшуку

Викладач кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ Богдан Зятик виголосив доповідь присвячену іконописаню новомучеників УГКЦ, на прикладі іконографії о. Івана Зятика в поліхроміях храмів Львова 2001-2015 рр. 

Єромонах Ярослав Федунів ЧНІ розповів учасникам конференції про пошуки мощів блж. свч. Івана Зятика в Сибірі, які, на жаль, не вдалося відшукати. Розповідь вразила слухачів, оскільки перед пошуковцями виринуло чимало непередбачуваних проблем і викликів, але за заступництвом блаженного їх вдалося вирішити. 

В останній доповіді представниця родини Зятиків пані Надія Зятик-Сапеляк поділилася своїми спогадами і родинною памяттю про о. Івана Зятика. 

Конференція завершилася спільною фотографією та архиєрейським благословенням Преосвященного владики Ігоря, Архиєпископа і Митрополита Львівського.