Відео з відкриття виставки “НІЧОГО ТАЄМНОГО, ЩО Б НЕ СТАЛО ЯВНИМ” (Київ, 5.03.2021)

НІЧОГО ТАЄМНОГО, ЩО Б НЕ СТАЛО ЯВНИМ | Відкриття виставка з нагоди 75-ї річниці т. зв. Львівського собору у Києві

5 березня 2021 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні у Києві відбулося відкриття нової виставки Інституту Історії Церкви УКУ з нагоди відзначення сумної 75-ї річниці т. зв. Львівського собору, який оголосив про «ліквідацію» Української греко-католицької церкви шляхом її «возз’єднання» з Російською православною церквою “НІЧОГО ТАЄМНОГО, ЩО Б НЕ СТАЛО ЯВНИМ”.

Виставка розповідає про передумови, методи організації й перебіг цієї насильницької акції сталінського режиму та його каральних органів, що мав далекосяжні й трагічні наслідки, поламавши тисячі людських доль, а проте так і не досягнув заявленої мети – знищення непокірної Церкви в контексті повоєнної радянізації Західної України.

В основі експозиції – документи й фотоматеріали з фондів Галузевого державного архіву СБУ, Державного архіву Львівської області, Львівського музею історії релігії, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. Пшеничного, а також архіву Інституту історії Церкви. Вони знімають завісу фальші з дійства, що його тоталітарна безбожна влада намагалася представити як «торжество православ’я» та «повернення до віри батьків», і показують – у прямому й переносному сенсі – справжні обличчя організаторів, режисерів та виконавців псевдособору. Виставка присвячена пам’яті всіх тих владик, священників та мирян УГКЦ, які 75 років тому не піддалися погрозам і тискові з боку влади, протиставилися маніпуляціям та підступам спецслужб і пронесли віру та вірність своїй Церкві крізь довгі десятиліття підпілля.

Художнє оформлення виставки зробив Олександр Ласкін.